Ploučnice - 4 denní voda z Novin do Horní PolicePloučnice je ztracená řeka. A ztracená je hned několikrát. Nejprve u Novin pod Ralskem zmizí v pískovcovém tunelu, jehož průjezd je na českých řekách nevídanou raritou a pak se pod Mimoní ztratí v labyrintu meandrů a zelených houštin, kterými řeka protéká bývalým kdysi naprosto nepřístupným vojenským prostorem s vojenským letištěm, na kterém se točil i Tmavomodrý svět. Známý vtip o pekelných ploučnických meandrech, o nichž se vodákům zdá i ve spaní, je o komínu, který se nejprve objeví před vámi. Pak je vlevo, pak vpravo, pak za vámi a zase před vámi, můžete u něj udělat přestávku na oběd, odpoledne na svačinu a večer, když jdete spát, tyčí se pořád ten stejný komín i nad vaším stanem. Brrrr! Hospody, bufety a kempy, jak je znáte z ostatních řek, zde nehledejte. Je to ztracený a znovu objevený vodácký svět – ráj pro dobrodruhy a romantiky, kteří se ale umějí ohánět pádlem. Plavbu po Ploučnici zahájíme v Novinách pod Ralskem nad soutěskou a pískovcovým tunelem, kterým řeka protéká. Jde o uměle vyhloubený tunel v pískovcové skále, pozůstatek náhonu k hamru, který kdysi prokopali kopáči ručně jen s krumpáči. Tunel má dvě části – první kratší a za zatáčkou vplujeme do delší chodby osvícené jen paprsky denního světla dopadajícího na jeho konec. Při vyplutí na denní světlo nás čeká další překvapení - kamenný stupeň, kterým se zhoupneme dolů do tůně za tunelem. Tedy, zhoupnou se ti, co to čekají. Ostatní se koupou. Tunel má spoustu názvů, nejznámější jsou Pekelný jícen, Čertova díra nebo jednoduše Průrva. Až do Mimoně nás řeka unáší úzkým regulovaným korytem a pod ní už vplujeme do nekonečných meandrů bývalého vojenského prostoru, z kterých se vymotáme až na konci naší plavby v České Lípě.

V ZÁKLADNÍ CENĚ již i UBYTOVÁNÍ V KEMPECH, SNÍDANĚ a VYPŮJČENÍ NEOPRÉNOVÝCH BOT a NEPROMOKAVÝCH BUND !

Noclehů celkem: 3

Míst pobytu celkem: 4

Sjížděný úsek: Noviny pod Ralskem - Horní Police     |     Počet km: 58     |     Obtížnost:  WW 1

Používané lodě: Otevřené klasické dvoumístné plastové Vydry, případně trojmístné Tukany s třetí sedačkou pro porcelánka.

Minimální věk: Minimální věk účastníků u dětských skupin je 11 let, děti v doprovodu rodičů dle dohody.                                                        . ORGANIZACE PUTOVÁNÍ: Minimální počet účastníků v jedné skupině je 15 osob, maximální dle dohody. Denní sjížděné úseky jsou dlouhé cca 15–20 km. Plavba probíhá za účasti našich zkušených instruktorů, kteří zajišťují hladký průběh programu včetně instruktáže účastníků a proškolení před plavbou. Veškeré potřebné vybavení k plavbě – plastové kánoe, plovací vesty, pádla a vodotěsné sudy na uložení některých osobních věcí v lodích, jakož i jeho přepravu a přepravu osobních zavazadel během programu zajišťuje Sport-S. K dispozici účastníkům je i další sportovní a tábornické vybavení (volejbalový, fotbalový míč, petanque, frisbee, pivní sety, sekera, pila). Všichni účastníci musí umět plavat!

Fakultativní nabídka: Během plavby je možné navštívit historické, kulturní a technické památky v okolí. Vstupné do navštívených objektů není zahrnuté do ceny.

Organizátor zájezdu: Sport-S si vyhrazuje právo rozhodnout s ohledem na bezpečnost všech účastníků vodáckých programů i z důvodu ochrany poskytovaného vybavení v případě nepříznivého vodního stavu o provedení následujících změn v programu: • Pokud je aktuální vodní stav nízký tak, že zabraňuje splutí zvolené řeky nebo úseku, může Sport-S stanovit náhradní trasu po jiné řece nebo úseku při zachování obdobných podmínek (termín, obtížnost, cena, apod.) nebo program zrušit. • Při vyšších vodních stavech a tudíž zvýšené obtížnosti sjížděné řeky může Sport-S nahradit obvykle používané vybavení – otevřené kánoe bezpečnějšími nafukovacími čluny (pálavy, orinoka), popř. stanovit náhradní trasu nebo program zrušit

Stravování: snídaně

Typ stravování: Snídaně

V ceně je snídaně na tábořišti formou bufetu – zahrnuje obvykle čaj, kávu, pečivo, máslo nebo margarín, džem, sýry, uzeniny nebo paštiku, sladké pečivo, případně ovoce.  Další stravování během dne nebo po doplutí buď z vlastních zásob nebo s využitím místního občerstvení.

Doprava: vlastní

Dopravu na místo zahájení plavby a z místa jejího ukončení si účastníci zajišťují sami. Místa zahájení a ukončení plavby jsou dostupná veřejnou dopravou.

Nástupní místa: Noviny pod Ralskem nad Průrvou

Ubytování: kemp

ve vlastních stanech na tábořištích

Program zájezdu

1. den: dopoledne sraz v Novinách pod Ralskem nad Průrvou (přijedete-li předchozí den, můžete přespat v malém kempíku pod Průrvou, asi 200 m pod místem srazu. Po snídani instruktáž a seznámení s používaným vybavením a plavba do kempu v Borečku (14 km), cestou zastávka v Mimoni na oběd
2. den: po snídani plavba bývalým vojenským prostorem do Heřmaniček (18 km). Meandry, lesy, louky, stromy kolem, stromy ve vodě, občas husto. Žádné bufety, občerstvovačky nebo nalejvárny, skoro jako za socíku. Můžeme si ale udělat piknik nebo opéct buřty u některé z překvapivých písčitých plážiček s tůňkou ke koupání.
3. den: po snídani plavba do České Lípy (15 km) do kempu v Dubici. Bude-li nám přát počasí, můžeme se tu vykoupat v teplé vodě přírodního koupaliště, které je součástí kempu a vzniklo zatopením bývalé pískovny.
4. den: po snídani plavba do Horní Police (11 km), po doplutí ukončení programu a odjezd domů buď vlastním autem nebo vlakem z nedalekého nádraží. Kdo bude mít chuť a čas, může ještě před odjezdem navštívit místní poutní kostel a areál s mariánskou soškou, která je nazývána "Těhotná Panna Maria" a je jí připisováno na sto šedesát zázraků.

22.08. - 25.08.24 čtvrtek - neděle
snídaně vlastní
3 450 Kč
cena za 4 dny (3 noci)

Slevy

 • Porcelánek: dítě do 6 let v doprovodu rodičů na 3.sedačce v kánoi za paušální cenu 255 Kč/den
 • Slevy pro děti do 15 let: -200 Kč (víkendy a 3denní), -250 Kč (4denní), -300 Kč (5denní), -350 Kč (6denní), -450 Kč (7denní)
 • 5% pro věrné klienty
 • První moment -8% pro věrné klienty, -5% pro ostatní při objednání a úhradě min. zálohy do 31.3.2022
 • Výhodné ceny pro skupiny od 10 osob - VODA PRO SKUPINY
 • Výhodné ceny pro školy a studenty - VODA PRO ŠKOLY

Cena zahrnuje

 • Vypůjčení sportovního vybavení včetně lodí, pádel, plovacích vest, vodotěsných sudů, neoprenových bot a nepromokavých bund
 • Poplatky za stanování
 • Snídaně
 • Přeprava osobních věcí během programu
 • Instruktor - organizátor
 • DPH